Najlepsze sposoby na pomoc w depresji bez leków i terapiiJeśli kiedykolwiek doświadczyłeś depresji, wiesz, że może czuć się jak bezdenna studnia rozpaczy. Wydaje się, że nie ma wyjścia, a twoje szczęśliwe, produktywne życie już nigdy nie będzie takie samo. Ale tak jak ciemność jest konieczna, aby światło miało kontrast, tak samo depresja jest naturalną częścią życia. Badania pokazują, że większość dorosłych osób doświadcza przynajmniej jednego epizodu depresji klinicznej w ciągu swojego życia, a jedna na cztery osoby będzie na nią cierpieć ponownie w pewnym momencie swojego życia. Niestety, nie wszyscy cierpiący na depresję dobrze reagują na konwencjonalne leczenie, takie jak terapia czy leki. Istnieją jednak inne sposoby radzenia sobie z tym wyniszczającym stanem bez uciekania się do tych sztucznych metod. Przyjrzyjmy się kilku skutecznym sposobom, które mogą pomóc w walce z depresją bez leków czy terapii:

Dieta i ćwiczenia

Dieta i ćwiczenia są związane z depresją, jak również z innymi zaburzeniami psychicznymi. Istnieje związek między zdrową dietą a zmniejszonymi objawami depresji. Istnieje kilka różnych teorii co do tego, które konkretne pokarmy i składniki odżywcze są ważne dla zdrowia psychicznego. Niektóre z nich obejmują aminokwasy, witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze. Istnieją pewne dowody na to, że stosowanie diety śródziemnomorskiej (która zawiera dużo owoców, warzyw, ryb, zdrowych tłuszczów i pełnych ziaren) może pomóc w zmniejszeniu depresji. Podczas gdy pewne produkty spożywcze zostały powiązane z lepszym zdrowiem psychicznym, inne okazały się pogarszać objawy.

Niektóre pokarmy, o których wiadomo, że pogarszają depresję, to cukier, tłuszcze nasycone i sztuczne składniki. Dieta o wysokiej zawartości cukru może zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji, podczas gdy dieta o niskiej zawartości cukru ma odwrotny skutek. Tłuszcz nasycony może również pogorszyć depresję, podczas gdy tłuszcze nienasycone, takie jak oleje rybne, okazały się zmniejszać objawy. Wykazano, że sztuczne składniki, takie jak barwniki spożywcze i konserwanty, pogarszają zdrowie psychiczne.

Tapping

Tapping lub metoda tappingu to technika terapii, która została opracowana w latach 90. przez faceta o imieniu dr Roger Callahan. Zainspirował go chiński system meridianów, licząca 5000 lat metoda leczenia, która wykorzystuje punkty akupresury do uśmierzania bólu i leczenia chorób. Tapping polega na umieszczeniu palców na określonych częściach ciała - głównie na dłoniach i stopach - i stukaniu nimi w te punkty w określony sposób. Celem jest uwolnienie skumulowanych negatywnych emocji oraz zmniejszenie stresu i niepokoju. Metoda tappingu została przebadana i udowodniona jako skuteczny sposób leczenia depresji. Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco stwierdził, że tapping może prowadzić do wielu korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, w tym do zmniejszenia objawów depresji.

Medytacja

Medytacja to praktyka, która jest stosowana od tysięcy lat jako sposób na wyciszenie umysłu i kultywowanie samoświadomości. Istnieje wiele różnych rodzajów medytacji, niektóre z nich mają konkretne cele, takie jak kultywowanie współczucia lub poprawa snu. Badania wykazały, że specyficzny rodzaj medytacji zwany medytacją uważności może pomóc osobom z depresją. Ten typ polega na skupieniu się na obecnym momencie i obserwowaniu swoich myśli i uczuć bez osądu. Jeśli cierpisz na depresję, medytacja mindfulness może pomóc ci regulować negatywne myśli i emocje. Może również pomóc w utrzymaniu koncentracji na powrocie do zdrowia, zmniejszyć stres i poprawić sen.