Skuteczne leki wspomagające terapięWyrażanie swoich uczuć może być jednym z najtrudniejszych aspektów uzyskania pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. O wiele łatwiej jest mówić o tym, co się czuje, gdy mówi o tym fikcyjna postać w książce, niż gdy siedzi się naprzeciwko terapeuty w prawdziwym życiu. Oprócz terapii, leki są ważną częścią procesu zdrowienia. Istnieje wiele różnych rodzajów leków, które wspierają terapię i pomagają zarządzać konkretnym stanem. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (NIMH), "leki są tylko jednym z elementów układanki, aby dobrze żyć z chorobą psychiczną, ale mogą zrobić ogromną różnicę." Oto 5 leków, które wspierają psychoterapię i leczenie problemów ze zdrowiem psychicznym:

Leki na depresję

Leki przeciwdepresyjne są pierwszą linią leczenia depresji. Działają one poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu, co jak się uważa jest przyczyną pozytywnych zmian nastroju i innych objawów. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) to leki przeciwdepresyjne, które są najczęściej przepisywane na depresję. Inne rodzaje leków przeciwdepresyjnych, które mogą być przepisywane na depresję, to trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TCA), inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) oraz inhibitory monoaminooksydazy (MAOI).

Każdy rodzaj leku przeciwdepresyjnego ma inne skutki uboczne, a ten, który działa dla jednej osoby, niekoniecznie będzie działał dla innej. Rozpoczęcie działania leku może trwać od 2 do 4 tygodni, a pełne efekty mogą nie być widoczne przez 3-6 miesięcy. Najczęstsze skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych to nudności, uczucie zmęczenia i bóle głowy. Inne skutki uboczne są powszechne, ale rzadziej.

Leki przeciwlękowe

Leki przeciwlękowe albo leczą objawy lęku, albo zapobiegają ich wystąpieniu. Najczęściej przepisywane leki na lęk to benzodiazepiny i SSRI. Ważne jest, aby przyjmować leki przeciwdepresyjne i leki przeciwlękowe w tym samym czasie, ale tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Benzodiazepiny są rodzajem leków przeciwlękowych. Działają one poprzez spowolnienie aktywności mózgu, co pomaga zmniejszyć lęk. Są one również czasami określane jako środki uspokajające. SSRI są rodzajem leków przeciwdepresyjnych, które są często przepisywane w celu leczenia lęku.

Działają one poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu, co również pomaga zmniejszyć lęk. SSRI są na ogół dobrze tolerowane i mają niewiele skutków ubocznych. Inne rodzaje leków, które mogą być stosowane w leczeniu lęku to beta-blokery, alfa 2 agoniści, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i MAOI. Każdy z tych leków ma różne skutki uboczne, a jeden, który działa dla jednej osoby, niekoniecznie będzie działał dla innej. Rozpoczęcie działania leku może trwać od 2 do 4 tygodni, a pełne efekty mogą nie być widoczne przez 3-6 miesięcy. Najczęstsze skutki uboczne leków przeciwlękowych to zmniejszenie pożądania/zdolności seksualnej, senność i suchość w ustach. Inne skutki uboczne są powszechne, ale rzadziej.

Leki na ADHD

Leki na ADHD są stosowane w leczeniu objawów ADHD poprzez zwiększenie dopaminy i noradrenaliny w mózgu. Najczęściej przepisywane leki to metylofenidat i amfetamina. Leki stymulujące są najczęstszym rodzajem leczenia ADHD. Są one podejmowane raz lub dwa razy dziennie i mogą obejmować opcje krótko działające, pośrednio działające lub długo działające. Non-stymulant leki dla ADHD są również dostępne. Nie powodują one takich samych skutków ubocznych jak leki stymulujące, ale mogą trwać dłużej, aby pracować. To może potrwać 2-4 tygodni dla leku, aby rozpocząć pracę, a pełne efekty mogą nie być widoczne przez 3-6 miesięcy. Najczęstsze skutki uboczne leków ADHD to zmniejszony apetyt i kłopoty ze snem. Inne skutki uboczne są powszechne, ale rzadziej.

Leki na zaburzenia dwubiegunowe

Leki przeciwpsychotyczne są lekami pierwszego rzutu w leczeniu zaburzenia dwubiegunowego i są często przepisywane jako stabilizatory nastroju. Celem stosowania leków przeciwpsychotycznych w leczeniu zaburzenia dwubiegunowego jest zmniejszenie objawów manii i depresji. Leki przeciwpsychotyczne są pomocne w leczeniu objawów manii, takich jak zwiększona energia, zmniejszone zapotrzebowanie na sen, wyścigi myśli, słaba ocena sytuacji i impulsywne zachowanie. Są one również pomocne w kontrolowaniu objawów depresji, takich jak smutek, beznadziejność i brak energii.

Stosowanie leków przeciwpsychotycznych w leczeniu zaburzeń dwubiegunowych jest często określane jako leczenie podtrzymujące, ponieważ są one przeznaczone do długotrwałego stosowania. Rozpoczęcie działania leku może trwać od 2 do 4 tygodni, a pełne efekty mogą nie być widoczne przez 3-6 miesięcy. Do najczęstszych działań niepożądanych leków na zaburzenia dwubiegunowe należą: przyrost masy ciała, zaburzenia ruchu i dysregulacja poziomu glukozy. Inne skutki uboczne są powszechne, ale rzadziej.