Jakie są różne rodzaje psychoterapii?Psychoterapia to proces pracy z wyszkolonym terapeutą nad wyzwaniami i problemami w Twoim życiu. Jest to bezpieczna przestrzeń, w której możesz wyrazić i zbadać swoje myśli, uczucia i lęki, a także znaleźć rozwiązania, które pomogą Ci się z nimi uporać. Praca z psychoterapeutą może być korzystna na niemal każdym etapie życia. Osoby, które poddają się psychoterapii, częściej niż inni mają zdrowe relacje i efektywnie współpracują z kolegami i podwładnymi. Mają też zazwyczaj wyższą samoocenę, większą odporność na stres, lepszą samoświadomość i lepsze umiejętności rozwiązywania problemów. Co więcej, badania wykazały, że osoby poddające się psychoterapii są również mniej narażone na depresję, lęki i inne choroby psychiczne w przyszłości. Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o różnych rodzajach dostępnych terapii, czytaj dalej!

Doradztwo

Jeśli interesuje Cię poradnictwo, być może słyszałeś, że jest to forma psychoterapii. Ale co to właściwie znaczy? Poradnictwo to termin parasolowy, który obejmuje szereg różnych rodzajów terapii. Chociaż wszystkie mają na celu złagodzenie zaburzeń psychicznych, mają różne podejścia i skupiają się na różnych kwestiach. Ogólnie rzecz biorąc, doradztwo jest odpowiednie dla osób, które mają do czynienia z codziennymi problemami, takimi jak stres, problemy w związku lub niska samoocena.

Poradnictwo jest często leczeniem krótkoterminowym niż inne rodzaje psychoterapii. Jeśli doświadczasz kryzysu, poradnictwo może nie być dla Ciebie najlepszą formą leczenia. Doradcy zazwyczaj spotykają się z klientami raz lub dwa razy w tygodniu przez około 6 do 12 miesięcy. Niektórzy doradcy udzielają również porad telefonicznych. Poradnictwo dla par jest również rodzajem poradnictwa. Ten rodzaj terapii przeznaczony jest dla par, które mają problemy w związku, takie jak konflikt lub załamanie komunikacji. Poradnictwo dla par ma na celu pomoc parom w zidentyfikowaniu i zrozumieniu ich problemów, skutecznej komunikacji i znalezieniu rozwiązań w celu poprawy ich relacji.

Psychoanaliza

Jako najstarsza forma psychoterapii, psychoanaliza jest sposobem na zbadanie swojej przeszłości i jej wpływu na obecne życie. Jej celem jest pomoc w uzyskaniu wglądu w swoje nieświadome myśli i uczucia oraz praca nad zmianą swoich zachowań. Podczas psychoanalizy wyszkolony terapeuta pomoże Ci zrozumieć Twoją przeszłość i to, jak wpływa ona na Twoje myśli, emocje i zachowania w teraźniejszości. Terapeuta pomoże Ci również wypracować nowe sposoby myślenia i zachowania, które mogą pomóc Ci poprawić Twoje obecne życie. Chociaż nie cała terapia psychoanalityczna odbywa się na kozetce, wiele osób uważa, że leżenie pozwala im się zrelaksować, otworzyć i mówić swobodniej. Psychoanaliza zwykle odbywa się raz w tygodniu przez około 5 lat, choć może się to różnić.